Панельна дискусія «Як створити інститути, достойні довіри» (пост-реліз)

30 Серпня 2017
Поділитись

«Україна за 26 років так і не спромоглася створити власних державних інституцій. Все, що ми сьогодні маємо – від судової системи до системи охорони здоров’я, від системи правоохоронних органів до того, як держава опікується економікою – все це є якимось покращенням або «апгрейдом» старої радянської системи. Якщо Україна найближчим часом не збудує своїх сильних інституцій, то в кращому разі вона назавжди законсервується в країнах третього світу, в гіршому – ми маємо великий ризик втрати своєї держави як такої». Так Святослав Вакарчук, співзасновник Центру економічної стратегії розпочав нашу другу панельну дискусію під час Alfa Jazz Fest.

Всі гості дискусії сфокусували свої ідеї навколо загального питання – Як створити інститути, достойні довіри?

Чому відсутність довіри може бути проблемою в Україні?

«Коли ми говоримо про державотворення, ми можемо вибирати будь-який шлях для держави – будувати капіталізм або соціалізм, дехто навіть вибирає будувати комунізм. Ми можемо будувати демократичну країну, або навіть бути прихильниками автократії. Але в жодному разі ми не досягнемо успіху, якщо за цими ідеями не будуть стояти сильні державні інституції. Це так само як з будинком, в якого головне фундамент. Інституції – це фундамент», – переконаний Святослав Вакарчук, який є ініціатором та модератор нашої щорічної дискусії. «Якщо Україна найближчим часом не збудує своїх сильних інституцій, то в кращому разі вона назавжди законсервується в країнах третього світу, десь знизу рейтингу, в гіршому разі ми маємо великий ризик втрати своєї держави як такої. Я хотів би, щоб ми всі це добре розуміли», – наголосив Святослав на початку обговорення.

Через відсутність довіри в Україні люди не можуть об’єднатися. Від цього виграють тільки старі сили корупції і стагнації. Про це у своєму відео-інтерв’ю говорив ЖЕРАР РОЛАН, професор з економіки та з політичних наук University of California, Berkeley. Варто надати більше повноважень у прийнятті рішень містам, областям. Завдяки цьому легше стає приймати рішення на місцевому рівні, легше подолати проблему довіри і звикнути до співпраці. Треба починати з реформування політичних інститутів. Без вільних, чесних і конкурентних виборів, без політичної системи, де є чіткий розподіл між трьома гілками влади, неможливо змінити судову владу.

Що варто зробити українській владі, щоб відновити довіру громадян?

Децентралізація та боротьба з корупцією – це дві сфери, де процес відбувався успішно, і процес ще триває. У цьому переконаний ПІТЕР ВАГНЕР, керівник Групи підтримки України, Європейська Комісія. «Боротьба з корупцією була в самому центрі Революції Гідності. Були створені нові незалежні установи, в деяких із них були призначені нові незалежні люди. Вони почали показувати результати, як-от НАБУ. Проте з самого початку ви мали виклик, як судова система буде реагувати на результаті розслідувань (і я впевнений – щодо поліції це також було і є проблемою). І наразі ми спостерігаємо, що простір для дій та незалежність, яка настільки важлива для цих людей, намагаються звузити.

Дійсно потрібні незалежні установи, потрібні люди, потрібно надати їм повноваження та ресурси, але також знадобиться трохи часу, щоб дозволити їм досягти результатів. Це і є виклик: багато людей побоюються, що (через вибори чи будь-яку іншу причину) треба починати робити все по-іншому. Я так не думаю, тому що результати реформ після Майдану є вражаючими. Припинити процес зараз буде набагато небезпечніше, ніж багато хто думає».

Як розірвати радянську систему кругової поруки в правоохоронних органах?

ХАТІЯ ДЕКАНОІДЗЕ, голова Національної поліції України з 2015 по 2016 рік, переконана, що основне питання: Чи є достатньо політичної волі в Україні, щоб позбутися корупції в правоохоронній системі? Політична воля полягає в тому, що всі ведуть чесну гру, і немає подвійних стандартів. Зміна правил, які існують в системі правоохоронних органів, є дуже важливою.

Мотивація, заробітна плата – звичайно важливі, однак уряд ніколи не зможе змагатися з організованою злочинністю в тому, хто платить більше. Кожен співробітник поліції, слідчий і високопосадовець повинні бачити, що будуть покарані за корупцію.

Правоохоронна система не може існувати без судової системи, навіть якщо добре функціонує поліція і прокуратура. Без судової системи немає демократії. Зі свого досвіду я можу сказати, що ми не маємо судової влади. Не тільки вільної, чесної і прозорої, але у нас взагалі немає судової влади.

Slide4

Як зробити так, щоб українські суди захищали право власності?

Нам потрібно будувати людськоцентристські інститути, особливо в судах – вони не мають захищати державу, вони мають захищати інтереси громадянина. Про це у своєму виступі говорив ДАНИЛО БІЛАК, директор Офісу із залучення та підтримки інвестицій UkraineInvest. Він переконаний, щоб реформувати судову владу, потрібен sandwich control: «знизу» треба безперервний тиск громадянського суспільства, а «зверху» – міжнародні партнери.

Найбільше корупції в судах – саме через процесуальні дії. Потрібно змінити всі процедурні кодекси: Кримінальний процесуальний кодекс, Адміністративно-процесуальний і Цивільний.

Slide7

Що зробити з державною власністю, щоб відновити довіру?

«Перший та головний виклик уряду: зрозуміти, скільки ми насправді маємо і скільки це коштує. Ми повинні визнати, що в наших руках є величезне багатство», – таку пораду дає ДАГ ДЕТТЕР, спеціаліст з управління інвестиціями, співавтор книжки «Public Wealth of Nations».

Те, про що ми зазвичай думаємо як про державну власність – залізниця, електрика, поштова служба, Нафтогаз (у випадку України) – це лише верхівка айсберга. Як показує досвід, вони становлять лише третину національного багатства. Дві третини – це нерухомість та активи на місцевому рівні, котрі ще більш приховані, ніж ви собі уявляєте. Але ви це зрозумієте лише коли проведете інвентаризацію.

Slide10

Як відновити довіру до фінансових установ?

«Базовий принцип: «відновлення довіри» банківській системі вимагає того, щоб банки були фінансово надійними, а це означає капітал», – таку відповідь дав ВОЛОДИМИР ЛАВРЕНЧУК, віце-президент Європейської Бізнес Асоціації, голова правління Райффайзен Банку Аваль. «Банки мають публічно визнати, що фінансові вимоги до них є справедливими. Зроблено багато, щоб ці вимоги стали не предметом дискусії, а правилом поведінки».

Слово і діло створюють довіру, якщо на основі слів можна робити прогнози, якщо є передбачуваність фінансового сектору. Це практично не стільки баланси і фінанси – це коли озвучуються стратегії, банкіри публічно беруть на себе певні зобов’язання і далі слідує дія.

Slide13

Панельна дискусія «Як створити інститути, достойні довіри» відбулася 24 червня 2017 року у Львові в межах Alfa Jazz Fest. Організатори заходу: Центр економічної стратегії, A–Club від Альфа-Банку та Dragon Capital.

X