fbpx

Рахункова палата: якою має бути її роль у суспільстві?

Презентація результатів дослідження Завантажити Презентація результатів дослідження (434.82 KB)

Рахункова палата має бути ефективним органом контролю у сфері державних фінансів, істотно впливати на вироблення політики органами державної влади та прийняття рішень парламентом. Однак зараз українці вважають корисність Рахункової палати України дуже низької – за результатами опитування цільова аудиторія оцінили ефективність роботи цієї установи на 3 бали із 10 можливих.

Прозорість, активна та ефективна комунікація із громадськістю допоможуть підвищити інформованість українців про роль та функції Рахункової палати України.

Такого висновку дійшли автори «Дослідження знання та сприйняття Рахункової палати України» – Центр економічної стратегії, проведеного за підтримки німецької урядової компанії Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням урядів Великої Британії та Німеччини.

Дослідження мало на меті визначити загальний рівень обізнаності про діяльність Палати, основні зацікавлені групи у діяльності палати, які комунікаційні продукти Палати ці групи використовують, оцінити чинну діяльність та потенційну роль цієї установи.

Найбільшу обізнаність у діяльності Рахункової палати виявила група «депутати та розпорядники коштів» (рівень обізнаності 90-100%), адже у своїй професійній діяльності вони безпосередньо співпрацюють із Палатою. Найменш обізнаними про Рахункову палату є представники громадянського суспільства через низьку поінформованість про роботу серед представників ЗМІ (понад 70% опитаних журналістів відповіли, що не знають чим займається Палата).

На думку респондентів дослідження, Палата є важливим органом контролю за публічними фінансами. Однак потребує посилення реальна робота з проведення перевірок та аудитів та комунікація наслідків при виявленні порушень.

«Цільова аудиторія усвідомлює важливість Рахункової палати для суспільства як інструменту контролю за ефективністю державних фінансів. Втім, чинна діяльність Палати оцінюється респондентами як неефективна і малопомітна для суспільства», – йдеться у дослідженні.

Аналіз очікувань респондентів показав, що насправді потужна та ефективна Рахункова палата – це:
• частина цілісного механізму парламентського контролю бюджетної системи
• незалежний орган контролю за державними фінансами з високою репутацією
• ефективний запобіжник неефективному використанню бюджетних коштів і запобіжник зловживань
• необхідний елемент для зворотнього зв’язку між урядом та парламентом у сфері державних фінансів
Більш докладно про результати дослідження – у презентації.

Довідково.
Методологія дослідження передбачала проведення глибинних інтерв’ю із представниками зацікавлених аудиторій Рахункової палати.
Опитування, яке стало першим кроком аналізу роботи Рахункової палати, проведено у січні 2018 року та не є репрезентативним.
Дослідження стало продовженням дискусії під час конференції, присвяченої роботі Рахункової палати у червні 2017 року.

X