fbpx

Середньострокове бюджетне планування в Україні

Аналітична записка (pdf) Завантажити Аналітична записка (pdf) (673.21 KB)

Окремі елементи середньострокового бюджетного планування були впроваджені в Україні ще у 2010 році. Відчутних результатів для бюджетного процесу це не принесло. Процес бюджетування до 2017 року залишався інерційним, а ресурсів для втілення задекларованих в урядових програмах реформ бракувало.

У червні 2017 року уряд вперше подав Бюджетну декларацію, орієнтовану на середньострокову перспективу, і таким чином продемонстрував своє прагнення до більш ретельного та повного втілення системи середньострокового бюджетного планування (далі – СБП) на період 2018-2020 рр. Після численних зауважень від бюджетного комітету документ так і не потрапив на розгляд парламенту. Щоб надалі забезпечити обов’язковість середньострокового бюджетування та визначити місце бюджетної резолюції у бюджетному процесі, Міністерство фінансів подало законопроект змін до Бюджетного кодексу . Якщо зміни будуть прийняті до кінця 2018 року, то Держбюджет 2019 року уже буде будуватися на основі Бюджетної декларації на 2019-2021 роки.

Мета цієї аналітичної записки – дати відповідь на питання, яким чином ефективно впроваджувати елементи системи СБП, щоб досягти оптимального перерозподілу державних видатків між різними бюджетними програмами та ефективніше використовувати кошти платників податків і отримувати якісні державні послуги.

Аналіз досвіду впровадження та розвитку середньострокового планування у країнах ЦСЄ (зокрема, на прикладі Румунії) дасть можливість зрозуміти, яких результатів і у якій перспективі можна очікувати від СБП в Україні.

X