Щодо зв’язку розмірів мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму

Коротка аналітична записка Завантажити Коротка аналітична записка (1.14 MB)

Метою короткої аналітичної записки «Щодо зв’язку розмірів мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму» – є показати, на які наслідки підвищення мінімальної заробітної плати уряд має звернути увагу при вироблені подальших політик щодо ринку праці.

Через ментальну прив’язку мінімальної зарплати (МЗП) до споживчого мінімуму зростання МЗП може бути трактоване суспільством як її індексація відповідно до зростання вартості життя, що формуватиме очікування щодо відповідного коригування розміру прожиткового мінімуму та інфляційні очікування.

Тому зростання мінімальної зарплатні із великою ймовірністю призведе до зростання очікувань суспільства щодо підвищення рівня усіх соціальних виплат.

За даними Держстату, в першому кварталі 2016 року відповідно до аналогічного періоду 2015 року середня оплата праці у доходах населення зросла на 15,4%, а соціальної допомоги удвічі меншими темпами – лише на 8,1%[1]. Таким чином, зростав розрив у доходах працюючих українців та тих, що живуть за рахунок соціальних виплат. У разі продовженні цієї тенденції це ще більше підігріватиме очікування індексації соціальних виплат від їх отримувачів.

Різке збільшення мінімальної зарплати потребуватиме відв’язки Єдиної тарифної сітки оплати праці державних службовців та працівників бюджетної сфери (це вимагає змін у законодавстві, зокрема Закону про державну службу, які повинні передувати ініціативам щодо радикального підвищення мінімальної заробітної плати), а також вирішення питань із прив’язками до МЗП сум штрафів, декларування тощо.

[1] Розрахунки ЦЕС за даними cтатистичних бюлетнів «Витрати і ресурси домогосподарств України» http://www.ukrstat.gov.ua/druk/publicat/kat_u/publdomogosp_u.htm

X