fbpx

Субвенція на соціально економічний розвиток: як зупинити політичний розподіл бюджетних коштів?

6 Червня 2018
Поділитись
Аналітична записка (pdf) Завантажити Аналітична записка (pdf) (2.71 MB)
Презентація з результатами досліджень (pdf) Завантажити Презентація з результатами досліджень (pdf) (1.40 MB)

У 2005 році серед трансфертів з державного бюджету на місцевий рівень з’являється субвенція на соціально економічний розвиток.

Загальний обсяг субвенції з 2007 по 2017 рік склав 25,6 млрд грн у гривнях 2017 року.

Первинна ціль субвенції – економічно-обґрунтована підтримка у регіонах інфраструктурних проектів. Проте, на практиці субвенції направляються у ті регіони, де місцева влада близька до партії, що знаходиться у правлячій коаліції у Верховній раді України. Крім того, більше грошей на субвенції виділяється в ті роки, коли в країні відбуваються парламентські чи місцеві вибори.

Такий результат ми отримали, коли провели регресійний аналіз даних із розподілу субвенції на соціально економічний розвиток з 2007 по 2017 роки та перевірили наявність політичних ефектів на розподіл субвенції.

Водночас існує альтернатива субвенції на соціально економічний розвиток – Державний фонд регіонального розвитку. Його мета є майже такою самою, як і мета субвенції на соціально економічний розвиток.

Однак, спрямування коштів із Державного фонду відбувається на основі чітких критеріїв – чисельності населення та валового регіонального продукту, а не ситуативного голосування парламентарів.

X