fbpx

Новий бюджет-2020: криза, медицина та борги

Новий бюджет-2020: криза, медицина та борги Завантажити Новий бюджет-2020: криза, медицина та борги (452.56 KB)
пресреліз огляд бюджету Завантажити пресреліз огляд бюджету (271.40 KB)

Бюджетні зміни можуть виявитися недостатньою відповіддю на кризу. Є ризики для прогнозу доходів, тож якщо криза триватиме, може знадобитись нове скорочення видатків. Профінансувати надзвичайно високий дефіцит у 7,5% ВВП можливо лише за допомогою МВФ. До такого висновку дійшли економісти Центру економічної стратегії у аналізі змін до бюджету.

Уряд закладає зниження доходів у порівнянні із 2019 роком лише на 2% – це може виявитися оптимістичним. Наприклад, в уряді вважають, що зарплати українців не знизяться, у порівнянні із 2019 роком, а кількість зайнятих знизиться лише на 300 тис осіб – хоча карантинні заходи можуть вплинути на ринок праці набагато сильніше. Це становить ризик для прогнозу доходів з ПДФО та ЄСВ. Прогноз падіння імпорту – лише 10% в доларовому виразі у порівнянні із 2019 роком, хоча просідання ціни на нафту та падіння споживчого попиту через кризу і карантин може призвести до більш суттєвого скорочення. Це вплине на отримання ПДВ з імпортованих товарів. До того ж, в бюджеті, як і минулого року, закладена девальвація гривні, якої поки що на ринку не спостерігається, і це може вплинути на недоотримання доходів від митниці.

Сукупні видатки виявилися більшими за видатки 2019 року на 18%. Частково це покриє інфляція, але є високий ризик, що за скорочення доходів понад очікування на ці видатки просто не вистачить грошей. Через низку скандалів було безсистемно урізано кошти на регіональний розвиток, освіту, науку, культуру та субсидії домогосподарствам. Збільшене фінансування отримали Пенсійний фонд, МОЗ та Мінфін на виплату відсотків за боргами і спеціальний фонд боротьби із коронавірусом. Судячи із нових скандалів, що повільно набирають обертів навколо державних закупівель, розпорядники коштів іще не розуміють, що опинилися у новій реальності.

Уряд повністю прибрав ліміти з обсягів державних гарантій – це означає ризик безконтрольного нарощування гарантованого державою боргу і великі проблеми на наступні роки. Заплановане фінансування бюджетного дефіциту та погашення зовнішніх і внутрішніх боргів за рахунок нових запозичень вже зараз складає 643 млрд грн або 23.6 млрд доларів.

Внутрішній борг перед українськими банками уряд вірогідно зможе профінансувати через нові ОВДП під вищу ставку, та з зовнішнім боргом ситуація складніша: вийти на ринки із випуском єврооблігацій найближчим часом не вийде. Тому вкрай важлива угода з МВФ, слідом за якою до бюджету надійде частина траншів, а також макрофінансова допомога від ЄС та інші кредити міжнародних інституцій.

X