Ринок праці в 2021 році, знайти роботу стане складніше

Юлія Мінчева: Вітання, ви слухаєте подкаст “Що з економікою?” на Громадському Радіо. Мене звати Юлія Мінчева з VoxUkrainе.

Андрій Федотов: І Андрій Федотов з Центру економічної стратегії.

Юлія Мінчева: Гості нашої студії сьогодні — це Ірина Палієнко, Head of Customer Cevelopment, і адвокат клієнта в компанії Jooble — це пошуковик, який агрегує оголошення про вакансії.

Та Ганна Сахно економістка Центру економічної стратегії.

Ми будемо сьогодні розмовляти про:

  • зміни на ринку праці в 2020-ому році;
  • тренди  віддаленої роботи і вплив кризи, яка була спричинена пандемією.

Минулого року ми вже говорили на цю тему в декількох подкастах. Ми вже знаємо, як сильно, сильніше за чоловіків, постраждали жінки на ринку праці. А також про галузі, працівники яких опинилися без роботи чи в стані тимчасового безробіття, як жахливо, якщо це безробіття стане структурним, і люди не зможуть швидко відновити свої навички або їх навички просто застаріють, вони не знайдуть роботу після скасування всіх обмежень.

Але були й позитивні моменти. Виявляється, що дистанційна робота є ефективною і цілком можливо працювати віддалено. Про це стало відомо навіть банківському і державному секторам, які більш консервативні у форматі організації умов праці, ніж, наприклад, стартапи. Можливість працювати віддалено стала для багатьох відкриттям і викликом одночасно, як для власної продуктивності, так і для продуктивності компанії. Ми з Андрієм також записували декілька подкастів, знаходячись у різних містах України, що неможливо було уявити рік тому.

Сьогодні ми поговоримо як карантин вплинув на ситуацію на ринку праці загалом. Спочатку я дам слово Ірині, яка володіє повною інформацією: і з боку працівників, і з боку роботодавців. Якими цікавими думками і спостереженнями ви можете поділитися? Що відбувається зараз на ринку пошуку роботи? Які тренди за 2020 рік? І наскільки можливість віддаленої роботи стала ключовою вимогою та умовою для пошуку.

Ірина Палієнко: Добрый день всем. Jooble — это второй в мире сайт по поиску работы. В Украине 60% нашей аудитории — это люди, которые ищут работу на линейных специальностях или разнорабочими. Пандемия коронавируса коснулась и изменила нашу компанию, как и на рынок труда в Украине, во всем мире. Я с радостью поделюсь теми наблюдениями, которые мы видели в прошлом году.

В апреле прошлого года (2020) запросы на удаленную работу выросли на 240%, по сравнению с докоронавирусным периодом. И этот тренд продолжает удерживаться и не спадает. В последний локдаун еще +26 % было роста по запросам на удаленную работу. При этом, со стороны работодателей мы наблюдаем: вакансии, которые предполагают непосредственно удаленную работу не выросли существенно. Больше стали искать операторов колл-центров, менеджеров по продажам, бухгалтеров. Но есть некий дисбаланс по спросу со стороны соискателей и по предложению на удаленных специалистов со стороны работодателей. Этот тренд мы наблюдаем как в Украине так и в других странах.

Юлія Мінчева: Я правильно розумію: конкуренція набагато більша, і те що ти можеш щось робити не знаходячись в офісі, ще не означає, що тобі стане легше знайти роботу. Так?

Ірина Палієнко: Да. 60-65% работающего населения в Украине задействовано в разнорабочих специальностях, не офисных.

Юлія Мінчева: Там, де складно й неможливо працювати онлайн або віддалено.

Ірина Палієнко: Да, предприятия не перешли на удаленки. Люди, которые работают руками по-прежнему нужны, автоматизация сплошная не произошла. Тренд на удаленную зайнятость касается людей, работу которых можно перевести удаленно. Например, образование сумело адаптироваться на удаленный режим. А офисных сотрудников больше искать существенно не стали.

Юлія Мінчева: А чи бачите ви перспективи для зміни такого тренду? Тому що ми, коли говорили з Оленою Бойченко, стосовно зміни трендів на ринку праці і в управлінні персоналом. Вона зазначала, що однією з причин, чому наймати на роботу зараз стали менше і на віддалену роботу так само — важко інтегрувати нову людину в ефективну діяльність компанії, коли бачиш її тільки через екран. Одне, коли ти переводиш свій, сформований колектив, зі сформованою корпоративною культурою в онлайн, а інше, коли інтегруєш нову людину, адже потрібен зворотній зв’язок із супервайзером, з командою. І тому не беруть на віддалену роботу. Але можливо це тому що не вміли, не знали, як це зробити? Можливо ви бачите певний простір  на ринку для тих вакансій, які дійсно можуть бути віддаленими, але поки ними не стали? Чи в цілому ви не бачите передумов для збільшення пропозицій?

Ірина Палієнко: Скажем так есть два вектора. Первый, это когда компании попробовали работать удаленно: и на полной удаленке, и на изоляции. Многие из них ощутили нехватку человеческого общения и сейчас периодически возвращаются в офис для обмена идеями или просто встреч. Быстро перейти на удаленную работу смогли те компании, у которых процесс коммуникации был уже отстроен, они просто поменяли инструменты. Но даже при отлаженных процессах и коммуникации, наличие инструментов, в разы сложнее запускать что-то новое в удаленном режиме. И я думаю, что это частично притормаживает тренд перехода на удаленку.

Андрій Федотов: Ганно, а що ви думаєте, яка зараз тенденція саме з віддаленою роботою? Чи є насправді тренд, чи це просто тимчасовий ефект, пов’язаний із карантинними обмеженнями і загрозами, які пов’язані з коронавірусом? Але згодом запит на віддалену роботу зменшиться? Що говорять цифри?

Ганна Сахно: Во-первых, спасибо большое Jooble за предоставленные данные, которые мы сейчас активно используем и внедряем в наш трекер экономической активности.

Мы начали собирать данные в конце декабря, но уже видим, что сейчас на рынке на 20% больше вакансий, которые предлагают работу удаленно. Нельзя говорить, что это однозначно глобальный тренд. Ведь рынок всегда более активный в начале января. Украинский рынок труда и глобальный также очень цикличны. К декабрю обычно активность на рынке очень сильно снижается. У людей заканчиваются проекты, они перестают искать работу. Но затем в январе все обновляется. Начинаются новые проекты, открываются новые вакансии, все стремятся сделать больше в новом году. По любым данным, любого года видно, что количество безработных к декабрю увеличивается и спадает в январе, а количество вакансий, наоборот — уменьшается в декабре и потом начинает активно расти в январе. Это же мы видим сейчас. Рост вакансий с дистанционной занятостью произошел на фоне общего роста количества вакансий, которые публикуются на сайте Jooble. С момента введения жестких карантинных ограничений, с 8 января, на 36% выросло количество вакансий с дистанционной работой. Мы наблюдаем за развитием ситуации и на сколько долго продлится эта январская волна общего оживления на рынке.

Андрій Федотов: Є ще одна проблема, яка пов’язана з ментальністю. Готовність до віддаленої роботи — це не тільки бажання і готовність роботодавця організувати робоче місце, налаштувати віддалену роботу, давати завдання, контролювати і так далі. А також готовність людей подаватися на такі вакансії. Я впевнений, що багато людей все ще продовжують користуватися застарілими телефонами та комп’ютерами. Тому, коли вони намагаються із цим всім обладнанням налаштовувати віддалену роботу, стикаються із технічними проблемами, які вони не можуть вирішити на дистанційно. Немає команди IT—спеціалістів, які б налаштували комп’ютер. Наскільки взагалі платформи, на ваш погляд, мають виступати піонерам змін або надавати онлайн-світу?

Якщо ви бачите, що людина із гарним резюме може заробляти на 20% більше, якщо розгляне варіант віддаленої роботи?

Ірина Палієнко: Вы говорили менталитет, очень интересный факт — Jooble не обошла удаленка. Несколько месяцев назад мы приняли решение “remote first”— это значит, что у людей есть выбор работать из дома или в офисе. При этом мы обеспечиваем техникой и поддержкой на высоком уровне. 60% людей продолжают ходить в офис.

Юлія Мінчева: Я теж продовжую ходити в офіс. Виявляється моя сусідка оперна співачка, я не знала про це до пандемії.

Андрій Федотов: Вона з дому підключається?

Юлія Мінчева: Співає з 11 до 12.

Ірина Палієнко: В условиях, когда у людей есть возможность остаться дома, они продолжают ездить в офис. Должны ли платформы делать что-то для того, чтобы развивать тренд на удаленную работу? Наше мнение — да. Мы должны предоставлять как минимум техническую платформу для того, чтобы людям было удобно коммуницировать (работодателю и соискателю). Чтобы соискатель мог контактировать удобными каналами коммуникации с работодателем. Сейчас это может быть Zoom, Viber и другие каналы коммуникации, для того, чтоб было удобно проводить собеседования. Одна из наших задач — развивать платформу в этом направлении. Многие компании пытаются использовать инструменты, искать партнеров, какие-то коллаборации. Если мы будем глобально этому помогать, все от этого выиграют, особенно на стыке соискатель/работодатель. Здесь важна и техническая составляющая и процесс коммуникации, обратной связи. Это те направления, векторы, над которыми мы работаем. И, конечно, подключать обучение, различные партнерства, коллаборации и так далее.

Юлія Мінчева: Ми почали говорити з негативного боку, що нас змусили перейти на віддалену роботу. Але давайте поговоримо про можливості для економіки, як платформи можуть виступати драйверами цього процесу? Раніше, якщо ти шукаєш працівників на робоче місце в Прилуках, ти був обмежений працівниками, які шукають роботу і живуть в Прилуках. Зараз, умовно, в тебе є весь світ. І так само для того, хто шукає роботу значно більший «шведський стіл» вакансій, які йому пропонуються.

Наскільки сильна ця географічна диспропорція? Тобто віддалено люди знаходять роботу зовсім не там, де вони б знайшли її не віддалено, наприклад. І чи це може бути привабливим фактором для роботодавців?

Ганна Сахно: На самом деле, здесь идут параллельно два тренда. В первую очередь, пандемия открыла новую возможность для удаленной работы, например, для женщин с детьми.

Например, мы в ЦЭС проводили в прошлом году исследование, которое показало, что 50% женщин, которые не работают на данный момент (сидят с ребенком дома) работали бы, если бы была возможность найти работу удаленно. Половина респонденток — это очень много. А сейчас тренд на удаленную работу. Возможность работать удаленно может открыть новые возможности для таких женщин, это новые вакансии и вовлечение в рабочую силу. Это хороший тренд.

Второй параллельный тренд региональный — происходит лучшее совпадение между вакансиями и теми людьми, которые ищут работу, поскольку они не связаны с местом работы и могут её выполнять удаленно.

Андрій Федотов: У мене питання щодо трендів. Весь рік ми спостерігали за тим, що багато людей втратили роботу чи не змогли поновитися на тій роботі, на якій їх відправили на таку безстрокову відпустку, незважаючи на те, що після перших карантинних обмежень було певне відновлення на ринку праці.

Наскільки тренд віддаленої роботи здатен задовольнити запит на робочі місця?

Є невеличкий “шифт” віддаленої роботи, але він невеликий, неглобальний. І цей шифт і на рівні роботодавців, і на рівні навичок людей, які подаються на такі роботи, тому що не будь-яка людина здатна працювати віддалено, вдома. Адже потрібно мати робоче місце і нормальну техніку, і витримувати відчуття самотності, контролювати себе. Багатьох працівників начальники просять ходити на роботу для того, щоб їх контролювати. А на віддаленій роботі ти сам собі начальник, сам контролюєш виконання завдань. І якщо ти не виконав їх, ти можеш пропрацювати довше, ніж триває робочий день. Перші дослідження під час весняного локдауну вказували, що люди на годинку чи дві вдома працюють більше. Вони не витрачають час на логістику, немає відмазки, що я вже пішов з роботи і не можу повернутися до цієї задачі. Наскільки ці тренди насправді вирішують проблему?

Ганна Сахно: Люди работают удаленно больше не только потому что не тратят время на дорогу, а потому что им кажется, что работодатель подумает, что они работают меньше. Поэтому они пытаются показать лучшие показатели. В том числе, это одна из причин почему люди, когда работают дома, работают больше.

Юлія Мінчева: Я знайшла прекрасне дослідження Нью-Йоркського Інституту спільно з Harvard Business Review. Середня тривалість робочого дня зросла на 48 хвилин, а кількість зустрічей зросла в середньому на 12%. Найцікавіше — більше людей стали залучати на ці зустрічі. Проте, у більшості компаній все одно впала продуктивність.

Частина компаній, в яких налагоджені процеси комунікації, посилили свою ефективність. Їх працівники стали витрачати менше часу на сторонні питання і приділяти більше безпосередньо процесу роботи. А ті компанії, які не мали налагоджених процесів, тепер витрачаючи багато ресурсів, адже складно підтримувати залученість на високому рівні. І це також вказано, як один з трьох факторів, які мають найбільший вплив на продуктивність. Залучені працівники виявляється на 40% краще працюють. Цифра вражає. Але, як завжди, кожне дослідження зводиться до того, що збільшується нерівність. У наших подкастах ми кожного разу приходимо до висновку, що через різні умови на старті, не всі фахівці можуть працювати віддалено. Тому хтось виграє, хтось програє, а як допомогти зрівняти — незрозуміло.

Ірина Палієнко: Еще ж нужно учитывать то, что люди сейчас не могут поехать работать за границу. В 2019-ом году более 3 миллионов запросов (20%) ежемесячно касались работы за границей, то с приходом коронавируса — ноль. Люди остаются и часть из них в поисках хоть какой-то работы. Или ищут, в том числе, удаленную, но не все они могут так работать.

Андрій Федотов: Ви сказали, що через вашу платформу 20% було запитів на за кордоном. А чи збільшилася кількість іноземних працедавців на вашій платформі, які готові наймати українців працювати віддалено? Чи є, хоч невелике зростання запитів на програмістів чи аналітиків, які будуть працювати віддалено для якогось берлінського центру чи організації?

Ірина Палієнко: На протяжении года мы наблюдали все тенденции, изменения касательно работы за границей. Количество запросов, вакансий на удаленную работу упало, потому что людям тяжело добраться в другую страну. Из месяца в месяц, в зависимости от страны, менялась структура вакансий. Например, в один период в Германии активней искали разработчиков, в тоже время, как наши украинские рабочие искали кардинально другие возможности. Спрос со стороны работодателей и то, что ищут у нас на портале, он преимущественно не совпадал. Одно время искали разработчиков, а люди искали работу по сбору клубники. И конечно же, были страны, которые искали медицинский персонал. Но в целом спрос упал, рынок приостановился.

Юлія Мінчева: Стосовно зарплат. Якось впливає на вакансії, які раніше пропонували більшу зарплату те, що зараз більше людей шукає роботу?

Ірина Палієнко: Мы не анализировали так детально. Во-первых, в этот период не было большого количества вакансий, для статистической значимости, сравнивать сложно. На счет регионов, если работодатели ищут людей в регионах, то преимущественно это из-за меньшей зарплаты, удаленно. Вопрос — не измениться ли со временем эта ситуация и тренд перестанет расти.

Ганна Сахно: Сейчас глобальный, что большие города начинают понемногу умирать. Люди понимают, что если есть возможность работать удаленно, то зачем мне жить в Нью-йорке, и переезжать в Нью-йорк, если я могу жить в небольшом пригороде.

Вы думаете, что такая же тенденция может наблюдаться в Украине? Люди могут переезжать из Киева в регион, или не приезжать в Киев, а находить себе занятость полностью удаленно, прекрасно себя чувствовать в маленьком городе?

Андрій Федотов: Моя знайома жила в Києві, знімала квартиру, купляла за київські ціни продукти, користувалася доставкою і так далі. Вона з Черкас і переїхала назад, тому що працює онлайн. Вона викладає онлайн тренінги і отримує нормальну зарплату. За її словами: «Навіщо мені сидіти у Києві з поганим повітрям, якщо я можу бути у своєму улюбленому кафе, з батьками, з друзями. І при цьому платити менше, мати менше постійних витрат, насолоджуватися життям. Я можу жити у місті з кращим повітрям і заощаджувати більше грошей за рахунок менших витрат».

Це дуже велика перевага, але питання в тому, якщо ти звик працювати на висококваліфікованій роботі із високою зарплатою і потім приїжджаєш у невелике місто, тобі дуже складно перелаштуватися і отримувати менше грошей, навіть витрачаючи менше. А якщо ти звик працювати в регіоні, тобі потрібно в себе повірити і зрозуміти, що твоя робота коштує на 30% більше, навіть в регіоні. Тому що, у Києві ти не знайдеш якісні послуги за низьку ціну. Я думаю, що це питання готовності до конкуренції. Але я погоджуюсь з тим, що ці тренди віддаленої роботи мають впливати і на рівень цін, і на рівень зарплат. Із одного боку, ти маєш платити більше за ті ж самі послуги, ну тому що є ринок. А з іншого, це впливає на те, що під час пошуку підрядників будуть частіше звертатися до регіонів, щоб отримати, можливо, навіть кращий сервіс із менш затребуваного ринку інших міст.

Юлія Мінчева: Можливо нарешті буде вирівнювання? Ринок там, де попит задовольняє пропозицію, і навпаки. Просто віддалено навчити людей працювати буде легше, ніж відкрити в якомусь селі завод, який всіх працевлаштує. І тому, це можливість знайти роботу там, де її немає фізично.

Андрій Федотов: У 2020 року ви слідкували за трендами. Що ви очікуєте на ринку праці у 2021? Які ваші найбільші очікування, дивлячись на тенденції на ринку? До чого готуватися українцям, які зараз на сайтах роботи шукають вакансії, розглядають варіант зміни роботи? Чи просто думають про те, щоб покращити свої навички?

Юлія Мінчева: Андрій просить вас придумати гороскоп на 2021-ий рік, а ми перевіримо за рік чи він справдиться.

Ірина Палієнко: В 2021 году рынок повернется в сторону работодателя. Соискателю, несмотря на возможность удаленной работы, открытия каких-то новых возможностей, будет сложнее найти работу. Поэтому нужно развивать адаптивные скилы, чтобы суметь найти в себе новые горизонты, возможности, пойти по какому-то другому пути, подстроится под контекст. И чувствовать себя в нем лучше.

Ганна Сахно: COVID-пандемия ускорила процесс автоматизации, хотя это процесс, который уже давно происходит. Сейчас бизнес будет оптимизировать все процессы по максимуму. Людям нужно просто встроиться в эту волну, чтобы приобретать новые навыки и быть в тренде. Но не конкурировать с машинами, а дополнять их. В первую очередь, с помощью soft-skills, мягких навыков.

Юлія Мінчева: Soft-skilla — це прекрасно, але без hard все одно важко працевлаштуватися.

У нас була класна розмова із натхненним кінцем. Ми дуже сподіваємося, що цього року ви не втратите роботу, а якщо втратите, то швидко знайдете нову. У студії були Юлія Мінчева с VoxUkraine.

Андрій Федотов: І Андрій Федотов з Центру економічної стратегії. Це був подкаст “Що з економікою?” слухайте нас на Громадському Радіо, на платформах Google Podcast і Apple Podcast. Залишайтесь з нами, слідкуйте за економікою.

X