fbpx

Скільки виграють українські дівчата від вступу на ІТ-спеціальності

СКІЛЬКИ ВИГРАЮТЬ УКРАЇНСЬКІ ДІВЧАТА ВІД ВСТУПУ НА IT-СПЕЦІАЛЬНОСТІ Завантажити СКІЛЬКИ ВИГРАЮТЬ УКРАЇНСЬКІ ДІВЧАТА ВІД ВСТУПУ НА IT-СПЕЦІАЛЬНОСТІ (526.21 KB)
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ДОСЛІДЖЕННЯ Завантажити ПРЕЗЕНТАЦІЯ ДОСЛІДЖЕННЯ (1.90 MB)
ПРЕСРЕЛІЗ Завантажити ПРЕСРЕЛІЗ (188.53 KB)

Сфера інформаційних технологій в Україні вважається однією з найперспективніших. За останніми показниками, частка ІТ-сектору в ВВП України досягла 5%, а її збільшення до 10% є однією з ключових цілей Мінцифри.

Стрімкий розвиток індустрії потребує дедалі більше технічних фахівців, яких нині бракує. Згідно з дослідженням GlobalLogic, однієї з найбільших ІТ-компаній України, попит на ІТ-кадри зростає щорічно на 30%, але кількість нових програмістів відстає майже наполовинуЦе може гальмувати потенціал ІТ-індустрії в Україні.

Хоча кількість студентів, які обирають комп’ютерні спеціальності, зростає щороку на 11%, частка дівчат серед них не перевищує 20%. Як результат, українська ІТ-індустрія, як і світова, є гендерно незбалансованою. За даними регулярного опитування порталу DOU, наразі в українських ІТ-компаніях працює 25% жінок, більшість з них – на нетехнічних спеціальностях.

ІТ-освіту часто пов’язують з математикою. Проте дані свідчать про те, що немає статистично значущої відмінності у середніх балах ЗНО з математики між дівчатами та хлопцями. Крім того, дівчата, які вступають на комп’ютерні спеціальності, мають вищі вступні бали та краще пишуть ЗНО з української мови та англійської. Тож різниця у математичних здібностях не може пояснити  невелику частку дівчат на ІТ-програмах.

На вибір дівчат можуть впливати гендерні стереотипи щодо технічних спеціальностей, думка батьків, родичів та однолітків, невпевненість у власних силах тощо.

Гендерний баланс має фінансовий вплив на організації. Дослідження демонструють, що компанії з гендерно збалансовані командами мають більші продажі та прибуток. Для західних замовників, на яких здебільшого зорієнтована українська ІТ-галузь, чимраз важливішим стає гендерний склад команд-виконавців.

Особливістю українського ІТ-сектору є те, що середні заробітні плати в ньому значно вищі, ніж в інших секторах. Тому для жінок, які цікавляться інноваціями, готові постійно навчатись та інтегруватись у глобальну спільноту, працевлаштування в ІТ може стати гідною опцією для здобуття більшої фінансової незалежності. Ми порахували, що навіть на початкових позиціях у розробці винагорода у три рази більша (+15,3 тис. грн на місяць).

До того ж, гендерний розрив у оплаті праці між чоловіками та жінками у ІТ на 11 в.п. менший за середній у країні. Тобто невеликого позитивного впливу на економіку від залучення більшої кількості жінок у ІТ можна досягти завдяки меншій різниці у винагороді за одну й ту саму роботу у галузі, де заробітні плати й так значно вищі за середні у країні. Ми порахували, що від цього українська економіка може виграти до 32,7 млн доларів.

Для того щоб популяризувати ІТ-спеціальності серед дівчат, ми пропонуємо органам влади здійснити такі кроки:

  • Актуалізувати державні прогнози щодо потреб ринку праці у ІТ-фахівцях, на основі яких визначати кількість бюджетних місць на комп’ютерних спеціальностях, адже вони значно недооцінюють реальну динаміку попиту.
  • Запропонувати державним університетам змінити назви освітніх програм та дисциплін на більш неформальні, сучасні та гендерно нейтральні.
  • Заохотити бізнес долучатись до популяризації ІТ-освіти серед школярок та студенток, зацікавлених у інформаційних технологіях.

Це дослідження стало можливим завдяки підтримці Уряду Канади у рамках проєкту «КРИЛА», що впроваджується організацією Пакт. Інформація, представлена у ньому, не завжди відображає погляди Уряду Канади і організації Пакт

X