Чи багато грошей розкидають з вертольотів? Держпідтримка бізнесу на карантині

20 Березня 2020
Поділитись

Оригінал на Ліга.net

 

Пакет допомоги українському бізнесу поки “важить” 0,2% річного ВВП, тоді як канадський – 1,1%, італійський та французький – по 1,4% кожен, США – 3,8%.
Верховна Рада поспіхом ухвалила два закони, покликаних боротися одночасно з коронавірусом і з наслідками цієї самої боротьби. Хоча багато пропозицій економістів, які звучили в медіа, були враховані, реалізація деяких заходів виявилася занадто широка.

 

Всього за оцінками Центру економічної стратегії, канікули для бізнесу за приблизними розрахунками обійдуться державі в 8,1 млрд грн, або 0,2% ВВП. На тлі витрат розвинених країн – цього може виявитися мало, тому можливо варто очікувати додаткових секторальних ініціатив від уряду.

 

Парламент прийняв два законопроекти про боротьбу з коронавірусів. Проект №3219 стосується в першу чергу самої боротьби з вірусом (хоча економічні норми там теж є), №3220 присвячений безпосередньо підтримці постраждалого бізнесу шляхом податкових послаблень. Їх уже підписав президент.

 

І так, що тимчасово можна робити або не робити бізнесу:

 

  • Карантин буде вважатися форс-мажором (відповідні сертифікати видає Торгово-промислова палата України). Форс-мажор звільняють сторону від відповідальності за невиконання зобов’язань. Безпосередній вплив доведеться доводити, але в разі насильницького згортання бізнесу (на кшталт ресторанів і кінотеатрів) це навряд чи буде складно.
  • ФОПам можна буде не платити єдиний соціальний внесок (ЄСВ) за березень і квітень. Це єдиний податок, крім єдиного податку для першої та другої груп фізичних осіб-підприємців, який не залежить від обороту. Економія підприємців складе близько 2,8 млрд грн за два місяці.

 

  • Не потрібно буде платити ренту і податок на нерухомість – з 1 березня по 30 квітня. За нашими оцінками, це сумарно заощадить для бізнесу близько 5,3 млрд грн. Правда, заощадять все, не тільки постраждалі – наприклад, аграрії або енергетики.
  • Можна не виконувати податкове законодавство без ризику наразитися на штраф або пеню – з 1 березня по 30 квітня. Мова про порушення на кшталт несвоєчасної сплати податків (крім податку на додану вартість (ПДВ), акцизів і рентної плати) або подачі звітності. Однак ПДФО та ЄСВ при цьому доведеться платити в будь-якому випадку, оскільки без цього неможлива виплата зарплати, а за її затримку передбачена відповідальність. А зобов’язання з податку на прибуток і за єдиним податком і так наступають пізніше (тобто, відстрочка вийде тільки в разі продовження пільгового режиму).

 

  • Дати початку використання реєстратора розрахункових операцій (РРО) для представників деяких секторів посунені в середньому на три місяці.
  • Фіскальних перевірок, документальних та фактичних, що не буде з 18 березня по 31 травня, вони будуть перенесені на потім. Вже розпочаті буду припинені. Виняток – позапланові перевірки, пов’язані з відшкодуванням ПДВ. Згідно з планом документальних перевірок Державної фіскальною службою (УКРІНФОРМ), це торкнеться понад 800 юридичних осіб та 300 ФОП.
  • Комплексних перевірок бізнесу не буде на час карантину (поки що – з 12 березня до 3 квітня). Згідно з планом, затвердженим Державною регуляторною службою, це майже 1 500 перевірок майже 600 суб’єктів господарювання. Це дасть зниження як адміністративного тиску, так і кількості очних контактів. Чи будуть ці перевірки проведені після завершення карантину – поки незрозуміло. Що робити з тими, які зараз тривають (а це ще 1 200 перевірок 565 суб’єктів) – теж. Чекаємо роз’яснень.
  • Людям, які знаходяться в лікарнях або в самоізоляції під медичним контролем, Фонд соціального страхування буде виплачувати 50% зарплати. Це зніме навантаження з роботодавців.
  • Компаніям, що безпосередньо займаються поставками необхідних медичних витратних матеріалів, медикаментів та обладнання, при держзакупівлях можна вимагати від держави передоплату. Для імпортерів це подвійно приємно, враховуючи що посилилися валютні ризики.

 

Розрахунки суми податків – поділ на шість річної суми згідно з бюджетом, розрахунок суми ЄСВ – на основі кількості платників та суми податку.

 

З одного боку, радує, що значна частина наших ідей була втілені. З іншого – реалізація деяких заходів занадто широка. Наприклад, плату за землю та податок на нерухомість можна було прощати, а відстрочити, і не всім, а тільки компаніям постраждалих секторів економіки. Але гаразд, спишемо на поспіх.


Читайте у ЗМІ
Оригінал на Ліга.net
X