fbpx

Російський економічний слід в Україні

14 Вересня 2020
Поділитись
Російський економічний слід в Україні Завантажити Російський економічний слід в Україні (1.64 MB)
Презентація дослідження Завантажити Презентація дослідження (3.15 MB)
Пресреліз Російський економічний слід в Україні Завантажити Пресреліз Російський економічний слід в Україні (363.40 KB)


З моменту анексії Криму та початку українсько-російської війни у 2014 році Росія втратила значну частину свого економічного контролю над Україною. Однак через активне використання офшорів та прихованих інвестицій фактичний розмір економічного сліду Росії оцінити складно. У цьому звіті ми розглянемо, як змінився російський економічний слід за останні 10 років, як Росія впливає на українське суспільство через засоби масової інформації, політичні партії, державний борг та інші політичні важелі впливу та що Україна може зробити, щоб пом’якшити корозійний ефект російської присутності.

Ключові висновки:

  • Обсяг торгівлі між Україною та Росією значно скоротився. Загальний імпорт України з Росії впав з пікового значення 18% ВВП у 2012 до 6% ВВП на початку 2019 року.
  • Російський корпоративний слід також зменшувався, але поступово. З 2009 року частка активів та оборот російських компаній2 в Україні скоротилися з 3,6% до 2,1% та з 4,3% до 2,8% відповідно від загального обсягу активів та загального обороту.
  • Згідно з офіційними даними, запаси російських інвестицій залишалися відносно стабільними. Однак важливо зазначити, що офіційні дані суттєво занижують російські інвестиції в Україну. Наші розрахунки показують, що, враховуючи інвестиції через офшори, російські інвестиції в Україну принаймні вдвічі перевищують офіційні оцінки.
  • Російський вплив змінився в політичній, соціальній та економічній сферах. Хоча заборона російських ЗМІ та соціальних мереж і Томос, який отримала Православна Церква України, підірвали здатність Росії впливати на Україну, деякі канали впливу залишилися недоторканими. Росія досі може надавати підтримку проросійським політичним партіям або українським ЗМІ, які купують особи, близькі до Росії. Майже половина українського населення досі ставиться до Росії позитивно, ймовірно, відокремлюючи пересічних росіян від російського уряду. Також існують значні регіональні відмінності – мешканці східної України набагато прихильніше ставляться до Росії, ніж мешканці західної України.
  • Ми бачимо, що ситуація також суттєво змінилася в деяких критично важливих галузях. Наприклад, банківський сектор є одним із найпомітніших прикладів відтоку російського капіталу. У 2009 році в Україні було 13 російських банків (3 серед десяти найбільших); станом на 2019 рік вижили лише 5 російських банків. В енергетиці одним із найпомітніших досягнень було припинення Україною прямого імпорту російського газу. Однак російська присутність залишається значною і практично не змінюється в деяких інших важливих галузях, як-от металургія.
  • На нашу думку, для того, щоб побороти корозійний вплив російського капіталу, Україні слід підвищити прозорість інвестицій, аби краще зрозуміти масштаб російських інвестицій в Україну. Крім того, ми вважаємо, що необхідно обмежити російські інвестиції в таких важливих галузях, як ЗМІ, енергетика тощо, а також загалом обмежити інвестиції російських державних компаній та компаній, пов’язаних з російським урядом, – шляхом усунення прогалин у санкціях та інших проблем, описаних у цьому звіті.

Дослідження було підготовлено за підтримки Центру міжнародного приватного підприємництва (CIPE), Вашингтон, округ Колумбія. Документ не відображає думки CIPE або жодного його співробітника. CIPE не несе відповідальності за достовірність будь-якої вказаної інформації.

Дослідження вийшло за інформаційної підтримки аналітичної системи YouControl

X